본문 바로가기 메뉴 바로가기

ARCHIVE

21st(2019)

International Feature Competition

Best Film
  • Take Me Somewhere Nice / Director Ena SENDIJAREVIC

Best Director
  • Summer Survivors / Director Marija KAVTARADZE

Special Jury Prize
  • Hormigas / Director Antonella SUDASASSI

Jury
  • SHIN Suwon
  • BACK Una
  • Sarah KELLER

Korean Feature Competition

Best Korean Film
  • Us, Day by Day / Director KANGYU Garam

Jury
  • KIM Eunyoung
  • LEE Young
  • Sian MITCHELL

Asian Short Competition

Best Film
  • Dots / Director BAEKKOT Narae

Best Director
  • Freckles / Director KIM Jihee

Audience Award
  • Dots / Director BAEKKOT Narae

Jury of Finals
  • Gina MARCHETTI
  • BOO Jiyoung
  • KIM Minjoung
Preliminary Jury
  • JEONG Jihye
  • CHA Sungduk
  • HWANG Miyojo

I-TEENS

I-Teens BNP Paribas Grand Award
  • Memoir / Director PARK Kyueun

I-Teens BNP Paribas Award
  • Moment / Director LEE Daeun

  • Late Night, Going Home / Director KEUM Jungyun

Jury
  • KIM Soeun
  • KIM Jiyun
  • MOON Subin
  • SA Junghyun
  • OH Yejin
  • LEE Su
  • LEE Yunji
  • LEE Hyunyoung
  • CHOI Sebin
  • HWANG Sunwoo

Pitch & Catch

Feature Film

Megabox Grand Award
  • Rematch / Director LEE Eunhee, Producer JEONG Moongu

Pancinema Award
  • The Children / Director KIM Hyuntak, Producer KIM Inae

Megabox Award
  • Happy New year! / Director HAN Jihye, Writer KIM Taeyeon

  • My wonder women / Director KYUNG Jisuk, Producer CHOI Soogyeong

  • Doom Doom / Director JUNG Wonhee

Audience Award
  • Happy New year! / Director HAN Jihye, Writer KIM Taeyeon

Jury of Finals
  • KWAK Sinae, PARK Jiye, LEE Jungse, JEONG Jae-eun

Preliminary Jury
  • KIM Bohee, EOM Yuna, JE Jeongju

Documentary

Ock Rang Award
  • Trash Otaku / Director YU Hyemin, Producer SHIN Hyein

Post Fin Award
  • Homeground / Director KWON Aram

JINJIN Award
  • Homeground / Director KWON Aram

  • The Meryl Streep Project / Director PARK Hyosun

  • The Circle of Sand / Director PARK Jaemin

  • All Hail The King - The Women Who Became Kings / Director PARK Yeji

Audience Award
  • Trash Otaku / Director YU Hyemin, Producer SHIN Hyein

Jury of Finals
  • KIM Nansook, LEE Sukgyung, CHOI Nagyong

Preliminary Jury
  • KIM Hyejung, PARK Sohyun, AN Boyoung